Plánované webináře

22. dubna 2022: Pohled na procesy pomocí IGOE

IGOE (čteno [ajgou]) je technika používaná business analytiky pro modelování procesů. Tato technika se nedívá na průběh procesu jako takového, ale sleduje vstupní a výstupní informace, pravidla, která musí být dodržena, a prostředky, které se používají (např. aplikace či role). Na webináři si IGOE jednak představíme podrobněji a jednak ukážeme, jak lze IGOE používat při modelování procesů ve Sparx Systems Enterprise Architectu.

Webinář je určen pro business analytiky a solution architekty, kteří přicházejí do styku s procesy.

Webinář je zdarma.

Registrace: zde

Uskutečněné webináře

13. září 2021: Třikrát fuj datovému typu INT! 

Proč Sparx EA cpe všude datový typ int? A lze to změnit? Starý programátorský vtip nám říká, že „God is real, unless declared integer“ (volně přeloženo Bůh je reálný, nebyl-li deklarován jako celé číslo. Nevím, zda se tím řídili při vývoji nástroje Sparx Enterprise Architect, ale rozhodně všudypřítomný int(teger) vytáčí hodně uživatelů. Dá se s tím vůbec něco dělat? A jak? Přesně na to si odpovíme v našem zářijovém webináři. Dotkneme se definic jazyků, jejich datových typů, přidání vlastních jazyků do EA, ale i použití výchozích datových typů za pomocí profilů.

26. srpna 2021: Jak na rozvoj business analytika

Na minulém webináři (viz záznam níže) jsme si představili roli business analytika a co je potřeba k této roli znát a ovládat. Protože vás toto téma zaujalo, rozhodli jsme se pro další webinář na podobné téma. Tentokráte se zaměříme na:

  • (sebe)rozvoj business analytika.
  • co vám k tomu může pomoci (odborné weby, škola, knihy…).
  • vysvětlíme si řádně zkratky IIBA, BABOK, certifikace ECBA, CCBA, CBAP a další.
  • Ukážeme si některé typy otázek, které se mohou vyskytnout v testech

Přednášející: Slávek Rydval, lektor např. školení business analýzy

Prezentace ke stažení: pdf soubor

Záznam webináře:

7. května 2021: Kdo je to business analytik a co by měl umět?

Na uvedenou otázku je často těžké odpovídat. Každá společnost to má jinak, případně některé kompetence nejsou jasně vymezené. Lidé, kteří jako business analytici pracují, si pak stěžují, že toho dělají moc nebo je zase nikdo nepustí k práci, kterou by podle svého přesvědčení dělat měli.

Pojďme se na to podívat z pohledu kompetenčního modelu business analytika, který nabízí mezinárodní institut business analýzy (IIBA). Webinář je vhodný jak pro business analytiky, tak i pro zaměstnance z oddělení lidských zdrojů, aby dokázali správně identifikovat pracovní náplň této role. 

Přednášející: Slávek Rydval, lektor např. školení business analýzy

Prezentace ke stažení: pdf soubor

Záznam webináře:

29. dubna 2021: Agilně, včas a v rozpočtu

Dodávka softwaru vodopádem, nebo agilně? Který přístup má větší jistotu, že bude řešení dodáno včas a ve stanoveném rozpočtu? Přiznejme si, že bez ohledu na teorii nám praxe ukazuje, že ani jeden. Zastánci agilního přístupu, především SCRUMu tvrdí, že jediná jistota, které v něm panuje ohledně dodávky, je aktuální sprint.  

Zkusme se na agilní přístup podívat pohledem návrháře řešení, který se při hledání vhodné cesty zaměřuje především na volatility (body častých změn). Pro někoho to může být neortodoxní přístup, pro dalšího motivace k vlastní práci. Vyberte si za pomoci našeho webináře vhodnou variantu.

Přednášející: Martin Lipový, lektor školení Co musí znát, umět a dělat solution architekt?

Další uskutečněné webináře

  • Proč selhal Centrální rezervační systém (leden 2021)
  • Správa změn v modelech (květen 2020)
  • Svatá trojice modelovacích jazyků (květen 2020)
  • UML, BPMN a Sparx EA: Co se na školení nevešlo (duben 2020)
  • Diagramy nasazení v UML a Sparx EA (březen 2020)